02 sty

Odeszła P. Krystyna Uniechowska Dembińska


W dniu dzisiejszym pożegnaliśmy P. Krystynę Uniechowską Dembińską.

Krystyna Uniechowska-Dembińska, autorka kilku tomów zbeletryzowanej biografii rodziny, tłumaczka scenariuszy filmowych, zmarła 27 grudnia 2011 roku w Warszawie. Miała 82 lata.

Córka znakomitego rysownika i ilustratora Antoniego Uniechowskiego i urodzonej w Wenecji Marii Assunty de Liguori, tajemnicy rodzinnych związków z Włochami, szczególnie zaś romantycznego uczucia Antoniego i Marii poświęciła tom zatytułowany Apokryf wenecki (2004). Bogate i fascynujące rozmowy z ojcem o znajomych, przyjaciołach, podróżach, pracy i przemyśleniach zebrała w trzech książkach, wydarzenia ze swego życia podane w formie powieści to kolejne trzy tytuły. Nie odmawiała pomocy – pierwszy zbiór wspominków Franciszka Starowieyskiego powstał przy jej dużym udziale. Przyjmując gości w swym mieszkaniu na warszawskiej Starówce, opowiadała ciekawie o doskonale jej znanym arystokratycznym środowisku.

Krystyna Uniechowska studiowała w Akademii Nauk Politycznych i na wydziale dramatycznym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Przez wiele lat pracowała jako dialogistka w nieistniejącym już Studiu Opracowań Filmowych.

Msza święta odprawiona zostanie 2 stycznia 2012 roku o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Katarzyny w Warszawie przy ulicy Fosa 17.

Dla nas P. Krystyna Dębińska to przede wszystkim żona P. Stefana Dembińskiego, członka Rady Nadzorczej Fundacji „A JEDNAK”.  Najszczersze kondolencje.


Filed under: Bez kategorii

Sorry, comments for this entry are closed at this time.